4 anni fa
Cosplay staje się coraz popularniejszym hobby i wiele osób decyduje się na odtworzenie postaci z ulubionej gry. Co jednak zrobić, aby nie zniechęcić się przy pierwszym kostiumie i jak najlepiej się bawić?
1.Wybór postaci.
Brzmi jak najłatwiejsza część, ale musimy wziąć pod uwagę sporo czynników i odpowiedzieć przed samym sobą na kilka znaczących pytań:
-Czy znam tą postać i wiem jaki ma charakter?
Największym błędem jest zaczynanie od prostego, popularnego bohatera, którego kojarzymy tylko z widzenia. Cosplay to nie tylko strój, ale też wczucie się w postać. Dlatego ważnym aspektem jest dopasować postać do swojego charakteru.
-Czy lubię tą postać?
Uwierzcie, nie ma większej męczarni niż robienie cosplayu bohatera, którego się nie lubi.
-Czy pasuję na tą postać?
Podobieństwo do bohatera jest ważne, zwłaszcza gdy zaczynacie. Kiedy już nabierzecie wprawy w makijażu, będziecie w stanie zdziałać cuda, nawet jeśli drastycznie różnicie się wyglądem, wymaga to jednak czasu i dużo praktyki.
-Czy jestem odpowiednich wymiarów?
Mam tu na myśli głównie kwestię wzrostu. Niektórzy bohaterowie mają specyficzny wzrost, który stanowi ich znak rozpoznawczy. Niskie osoby zawsze mogą się wspomagać wkładkami do butów, czy butami na koturnie, wyższe mają nieco trudniej.
2.Oszacowanie funduszu i umiejętności.
Cosplay nie jest tanim hobby, co należy wziąć pod uwagę chociażby przy wyborze postaci. Musimy też zwrócić uwagę na zakres naszych umiejętności. Lepiej nie zaczynać od gigantycznej zbroi, skomplikowanych broni czy pełnej detali sukni. Łatwo możemy się zniechęcić, jeśli strój w który włożymy sporo funduszy i czasu nie wyjdzie tak, jakbyśmy chcieli. Na początku warto oszacować nasz maksymalny fundusz.
3.Szukanie refek i planowanie.
Refki, czyli obrazki referencyjne to obowiązkowe wyposażenie. Widać na nich postać z każdej strony. Warto zaznaczyć poszczególne elementy i rozpisać czego na nie potrzebujemy, oraz ile będzie to kosztować.
- Podstawowe wyposażenie.
Nim zaczniemy, warto zaopatrzyć się w najbardziej podstawowe i niezbędne materiały:
-pianka eva - to z niej wykonuje się niemal wszystkie elementy uzbrojenia. Podgrzana staje się plastyczna, co umożliwia dowolne wyginanie jej, rozciąganie i modelowanie. Po ostygnięciu zachowa nadany jej kształt. Przy tym jest bardzo lekka i łatwo dostępna.
-kleje - do klejenia elementów najlepiej nada się Super Glue lub Kropelka. Są to kleje szybkoschnące i wytrzymałe. Praktyczny jest również klej na gorąco, który sklei dosłownie wszystko, od pianki po materiał. Klejenie nim jest znacznie mniej estetyczne i częściej służy to poprawek na ostatnią chwilę, lub tworzenia wypukłej faktury.
- igła i nitka - bez tego duetu nawet nie zaczynaj. Przyda się nie tylko przy szyciu całych kostiumów, ale też w drobnych poprawkach czy przymocowaniu małego elementu. Mała rada. Zanim zaczniecie się uczyć szycia na maszynie, warto podszkolić się w szyciu ręcznym. Wielokrotnie będziecie zmuszeni coś poprawiać na ostatnią chwilę, bez dostępu do maszyny. Dodatkowo dzięki takiemu szyciu wiemy którędy idzie szew i zawsze możemy do niego łatwo dotrzeć, gdy będzie konieczność coś rozpruć i zrobić od nowa.
- druty i karton - jeśli zamierzacie stworzyć z pianki broń, lub element który musi dużo wytrzymać, warto zadbać o jego wzmocnienie. Najbardziej narażone na uszkodzenia miejsca np. ostrze miecza, wystający element berła, warto podkleić kartonem lub tekturą. Znacznie wzmocni to piankę. Możecie też stworzyć stelaż z drutu. Nie jest to częstą praktyką, jednak doświadczenie pokazało mi, jak wiele razy ratuje to strój.
- Kompletowanie stroju.
-peruka - zanim zamówicie nową, popytajcie na grupach cosplayowych. Może właśnie ktoś chce taką sprzedać za znacznie niższą cenę?
- soczewki - gdy zaczynacie nie są one niezbędne, lecz w przypadku postaci z charakterystycznymi oczami ich brak będzie widoczny. Najpierw skonsultujcie się z okulistą! Nie każdy powinien nosić soczewki. U niektórych ludzi mogą one spowodować trwałe uszkodzenie oka.
- materiały - nowe materiały tanie nie są. Zanim zdecydujecie się na ich kupno poszukajcie w lumpeksach. Przy odrobinie szczęścia uda wam się znaleźć ciuchy, które po lekkim przerobieniu będą idealne na waszą postać.
- makijaż - nie każdy jest specem makijażowym. Pierwsze próby charakteryzowania się na postać nie będą idealne, ale zawsze możecie się wspomagać tutorialami w internecie, lub pomocą znajomych.
Nie zapominacie, że cosplay to przede wszystkim dobra zabawa. Wasz pierwszy strój nie będzie idealny, ale zapewne sporo się na nim nauczycie. Nie bójcie się próbować nowych technik i szukać własnych rozwiązań.