• サインイン 登録

    Collect

    報酬を集める

    コミュニティー

    使い方

    Interested in getting rewards for free?
    $5 for every new user with code: EARNWEB5
    Register in browser or download mobile app to redeem your bonus:
    Register Download
    Earnweb QR

    stawiar Flag pl

    5 months ago

    編集者

    stawiar badge
    stawiar avatar
    Warszawa
    年齢
    24

    リストにアイテムがありません。

    ルーン

    最新のユーザーアクテビティ

    stawiar badge
    stawiar avatar
    opened Mobile Chest and won Ansus Rune.
    5 years ago
    stawiar badge
    stawiar avatar
    opened Chest of the Goner and won Magic Chess.
    6 years ago
    stawiar badge
    stawiar avatar
    opened Novice's Chest and won Fehu Rune.
    6 years ago
    stawiar badge
    stawiar avatar
    報酬を受け取りました- Random CD-Key.
    6 years ago
    stawiar badge
    stawiar avatar
    コメントした件名 Polska broń palna - WIST-94.
    6 years ago

    Cześć, ja jestem Stawiar a dziś chciałbym przedstawić wam kompendium wiedzy o polskim pistolecie samopowtarzalnym WIST 94.


     W 1992 roku, Ministerstwo Obrony Narodowej zleciło opracowanie pistoletu zasilanego nabojem 9 na 19 milimetrów Parabellum. Miał to być pierwszy polski pistolet po drugiej wojnie światowej na taką amunicję. Zadania podjął się zespół z Wojskowego Instytutu Technicznego w Zielonce pod przewodnictwem Wiesława Starka oraz Ośrodek Badań Rozwojowych Zakładów Mechanicznych "Łucznik" Radom w którym Marian Gryszkiewicz z zespołem skonstruował pistolet MAG-95.

     Armia ogłosiła narzucone przez NATO wymagania techniczne co do nowej konstrukcji. Broń ta nie mogła ważyć więcej niż 800 gramów, jej magazynek musiał mieścić przynajmniej 15 nabojów, wymagane były zewnętrzne przyrządy celownicze, a do tego musiała ona posiadać wskaźnik załadowania naboju w komorze.

     Wiesław Stark z WIT'u w Zielonce rozpoczął pracę pod kryptonimem Piryt. Już w 1993 roku powstały tam dwa prototypy oznaczone P-93 A-01 oraz P-93 B-01. Pierwszy z nich, wzorowany na sprowadzonym do Polski Colcie 2000 odrzucono i kontynuowano badania na drugim prototypem.

     W 1994 roku zespół Wiesława Starka napotkał kłopoty finansowe, w których pomogła firma Prexer z Łodzi. W końcu, tego samego roku zaprezentowano prototyp nazwany WIST, co ma nawiązywać do przedwojennego polskiego pistoletu Vis wzór 35.

     Rok później przeprowadzono próby, mające na celu porównanie konstrukcji z Zielonki z MAG'iem 95 z Radomia. Co ciekawe, to właśnie MAG wykazał się większą żywotnością i niezawodnością, WIST wystrzelił po upuszczeniu go z metra wysokości z nabojem w komorze. Jednak konkurs miał swoje reguły. Pistolet Mariana Gryszkiewicza był za ciężki z racji stalowego szkieletu, ustalenia dotyczące wymiarów również się nie zgadzały a ponad to nie posiadał on wskaźnika obecności naboju w komorze nabojowej. Siłą rzeczy próbę przeszedł WIST.

     Do kolejnych testów doszło w 1997 roku. MAG dalej nie spełniał wymogów, jego masa była za duża nawet po zmianie szkieletu ze stalowego na aluminiowy. Po tych testach wszystko stało się jasne. Pierwsze WIST'y Wojsko Polskie zamówiło jeszcze w tym samym roku, a dwa lata później na mocy rozkazu wydanego 23 marca przez Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego trafiły one na wyposażenie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

     WIST-94 nie jest jednak konstrukcją, która spotkała się z sympatią żołnierzy. Jest to pistolet, który ma w zwyczaju zacinać się niezwykle często. Powody są proste. Konstruktorzy tej broni chcieli ją bardzo dokładnie spasować, przez co nie pozostawili w niej wystarczających luzów miedzy konkretnymi elementami. Najmniejsze zanieczyszczenia powodowały zacięcie. Do tego szkielety i magazynki w pierwszych partiach WIST'ów były wykonane ze słabego pod względem jakości tworzywa.

     WIST'y są używane w Siłach Zbrojnych RP do dziś, choć nie w tak dużej ilości jak o wiele starsze, pamiętające Ludowe Wojsko Polskie pistolety P-64 Czak i P-83 Wanad. Do 2008 roku wyprodukowano około 25 tysięcy WIST'ów i od tego właśnie roku rozpoczął się proces ich modernizacji, polegający między innymi na powiększeniu okna wyrzutnika, uproszczeniu systemu składania i rozkładania oraz wykonywaniu szkieletu z lepszego materiału. Dla przykładu w 2012 unowocześniono około 1000 wistów, a w 2013 roku blisko 1700. W najbliższych latach do Wojska Polskiego, w ramach projektu wojskowego Tytan, trafić ma nowa broń krótka, a mianowicie PR-15 Ragun.

    stawiar badge
    stawiar avatar
    opened New Year Chest and won Mannaz Rune.
    6 years ago
    stawiar badge
    stawiar avatar
    opened Luxia Case and won Hagl Rune.
    7 years ago
    stawiar badge
    stawiar avatar
    opened Black Friday Present and won Berkana Rune.
    7 years ago
    stawiar badge
    stawiar avatar
    opened Luxia Case and won P250 | Boreal Forest.
    7 years ago
    stawiar badge
    stawiar avatar
    コメントした件名 Glauberyt, czyli polski PM.
    7 years ago

    Cześć, ja jestem Stawiar, a dziś chciałbym opowiedzieć Wam nieco więcej o polskim pistolecie maszynowym, którym jest PM-84 (Glauberyt). Zapraszam.

    Na początku lat 70 XX wieku za czasów PRL'u, rozpoczęto prace nad nową bronią palną oznaczoną kryptonimem Glauberyt. A toczyły się one w trzech niezależnych zespołach konstrukcyjnych, w tym dwa z nich pochodziły z Ośrodka Badawczo-Rozwojowego w Radomiu, a jeden z Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce.

    Analizy porównawcze prototypów zaprojektowanych we wszystkich zespołach wykazały, że dalsze prace będą toczone nad bronią zaprojektowaną przez zespół z Ośrodka w Radomiu - w składzie Ryszard Chełmicki, Stanisław Brix i Janusz Chętkiewicz. Pierwotnie oznaczono ją nazwą R-75-I, a później R-81 i to nad drugą wersją z nich w 1981 roku przeprowadzono szereg prób, oraz badań i testów eksploatacyjnych. Po drobnych poprawkach, trzy lata później, broń tą poczęto produkować seryjnie i przyjęto ją na wyposażenie Sił Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, pod oficjalną nazwą 9 mm pistolet maszynowy wzór 1984.

    Tym oto sposobem, Glauberyty zastąpiły używane dotychczas słynne pistolety maszynowe wzór 1963- Rak. Początkowo na niewielka skalę używały ich pododdziały zwiadu i załogi wozów bojowych, a potem na przełomie 1991 i 1992 roku jego przekalibrowana z naboju 9 na 18 mm Makarov na nabój 9 na 19 mm Parabellum wersja, pod pełnym oznaczeniem 9 mm pistolet maszynowy wz. 1984 P Glauberyt, trafiła do Sił Zbrojnych RP.

    Poza kalibrem, różniła się ona od podstawowej wersji tym, że m.in zlikwidowano w niej gwint do mocowania tłumika dźwięku, przedłużono lufę, wzmocniono komorę zamkową, oraz w celach ergonomicznych, powiększono rękojeść do napinania zamka. Warto też wspomnieć, że glauberyt jest PM'em strzelającym z zamka zamknietego, w przeciwieństwie do RAK'a czy legendarnego UZI. A sam zamek zamknięty charakteryzuje się tym, że gdy przeładujemy broń, bądź zrobimy przerwę w strzelaniu, to pozostaje on w przednim położeniu.

    Na podstawie późniejszej odmiany tego PM'u, przeznaczonej dla policji, w której przede wszystkim zmieniono przyrządy celownicze, oparto drugą najbardziej rozpoznawalną wersję tej broni, a mianowicie PM-98, w której to zastosowano, wzmocnioną kolbę, zamiast chwytu przedniego zamontowano łoże do mocowania oświetlenia taktycznego, bądź laserowego wskaźnika celu, przekonstruowano magazynek i rzecz jasna nadal był on zasilany nabojem 9 na 19 mm Parabellum.

    Ten wariant stanowił podstawę do projektowania następnych polskich pistoletów maszynowych. Na przykład PM-98S, w którym zwiększono szybkostrzelność względem podstawowego PM-98, po zlikwidowaniu w nim opóźniacza zamka, lub BRS-99, czyli samopowtarzalna wersja PM-98, przeznaczona na rynek cywilny.

    Do 2004 roku wyprodukowaną łącznie 50 tys. sztuk pochodnych PM-84 i PM-98. Do tego, w tym samym roku (2004), polskie PM'y zakupił również Irak w liczbie 3 tys sztuk.

    Na chwilę obecną, Glauberytów często używają jednostki wsparcia takie jak artyleria czy jednostki inżynieryjne i załogi wozów bojowych Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych RP, a także Policja, Straż Graniczna i Służba Więzienna.




                                                                                          Stawiar

    stawiar badge
    stawiar avatar
    opened Luxia Case and won MP7 | Forest DDPAT.
    7 years ago
    stawiar badge
    stawiar avatar
    opened Luxia Case and won Mannaz Rune.
    7 years ago
    stawiar badge
    stawiar avatar
    コメントした件名 Fragi w Critical Ops.
    7 years ago

     Witam wszystkich. Z tego miejsca chciałbym odesłać was do jednego z moich poprzednich artykułów, w którym dokładnie opisuję grę, której testowaniem pod względem skuteczności wszystkich broni zająłem się ostatnio.
     Może wiecie już czym jest C-OPS. Jest to gra typu FPS, która obecnie dostępna jest za darmo w aplikacji Facebook Gameroom. Przebieg rozgrywki w niej, jest bardzo zbliżony do mechaniki działania CS:GO. Tak dla jasności. Postanowiłem w ramach testu sprawdzić, ile fragów zdobędę z poszczególnych broni w konkretnym czasie, podczas zwykłego meczu w trybie Deathmatch.
    W Critical Ops znajdziemy 5 rodzajów broni:
    1.Karabiny
    2.Pistolety
    3.Pistolety Maszynowe
    4.Strzelby
    5.Karabiny snajperskie
    Oto wyniki, które udało mi się odnotować:
    M4 - 10
    SA58 - 15           KARABINY- 4 minuty każdy
    AUG - 11
    HK417 - 8
    SG - 14
    AK - 10
    IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
    MP5 - 2
    MP7 - 6           PM'y - 4 minuty każdy
    P90 - 7
    IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
    P250 - 1
    MR96 - 2
    XD .45 - 1           PISTOLETY - 2 minuty każdy
    D.MTX - 8
    GSR - 3
    IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
    FP6 - 3
                                                STRZELBY - 3 minuty każdy
    SUPER90 - 2
    IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
    Uratio - 8
                                                  SNAJPERKI - 3 minuty każda
    M14 - 5
    MAPA; BUREAU
     Oczywiście kwestia fragów, to kwestia umiejętności i przyzwyczajenia do danej broni. Ale mam nadzieję, że podałem tu choćby przybliżone/średnie rezultaty. Może nawet pomogłem komuś w wyborze najskuteczniejszej broni. Co ciekawe, Cops jest bardzo szybko rozwijającą się grą, zwłaszcza na platformie mobilnej. Na chwilę obecną są organizowane liczne turnieje otwarte i ligi, w których nagrody to setki i tysiące dolarów.  A do tego już wkrótce deweloperzy będą wprowadzali system rang. Osoby które czują się dobrze w grach typu FPS, powinny spróbować.

                                                                                                                                                                                    Stawiar

    stawiar badge
    stawiar avatar
    7 years ago
    stawiar badge
    stawiar avatar
    記事を書きました MSBS, czyli wreszcie polski karabinek!.
    7 years ago
    stawiar badge
    stawiar avatar
    報酬を受け取りました- PSC 20 zł.
    7 years ago
    stawiar badge
    stawiar avatar
    コメントした件名 Coś więcej #2 Karabinek AK.
    7 years ago

    To fakt

    stawiar badge
    stawiar avatar
    コメントした件名 Coś więcej #2 Karabinek AK.
    7 years ago

      AK w chwili obecnej o wręcz synonim wyrażenia "Broń palna". Jak wiadomo skrót AK oznacza Automat Kałasznikowa. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zapraszam do przeczytania.

    HISTORIA

    Może zacznijmy od samych oznaczeń. Część z was zapewne zastanowiła się czemu nie użyłem wcześniej zwrotu AK - 47, który jest bardzo popularny. Uważa się to jednak za błąd terminologiczny, co oznacza, że jest to tylko i wyłącznie potoczna nazwa, której nie używamy gdy mówimy o produkcji seryjnej tego karabinka. Choć co ciekawe z dokumentu z 21 stycznia 1948 roku, wynika, że ówczesny minister uzbrojenia ZSRR nakazuje dyrektorowi fabryki nr 524 wyprodukować półtora tysiąca karabinków AK - 47, co jest sprzeczne z tym co powiedziałem, aczkolwiek jest tylko pewien wyjątek. Dla przypomnienia AK nazywamy karabinkiem, ponieważ strzela on pociskami pośrednimi, czyli takimi, które osiągają większą prędkość wylotową od pocisków pistoletowych, ale z kolei mniejszą od tych przeznaczonych do karabinów.

    Przechodząc do samej historii. Listopad 1943 rok. W Związku Radzieckim ogłoszono konkurs na 3 rodzaje broni, które miałyby wejść do uzbrojenia radzieckiej armii. Były to ręczny karabin maszynowy, karabin samopowtarzalny i karabinek automatyczny. Dostarczono wtedy 15 prototypów karabinków automatycznych m.in znalazł się tu karabinek Aleksieja Sudajewa pod nazwą AS - 44, który jako jedny przeszedł wszystkie próby i okazał się tym najbardziej udanym prototypem. Dwa lata później, w maju 1945 roku ogłoszono nowy konkurs w którym to Sudajew, chory na białaczkę miał już przydzielonego asystenta - Michaiła Kałasznikowa.--------- Ponownie karabinek Sudajewa okazał się najlepszym. W tym konkursie AS - 44 był do tego nieco lżejszą bronią, lecz to nie wystarczyło i nie został on przeznaczony do produkcji z uwagi na inne niedopracowania. W 1946 roku Sudajew umiera. Michaił Kałasznikow, który kontynuował pracę nad projektami Sudajewa, po kolejnych próbach zakończonych porażkami, zostaje nakłoniony przez swojego najbliższego asystenta Aleksandra Zajcewa do pewnego rodzaju podstępu. Tak oto powstaje karabinek o nazwie AK-47 nr 1, którego konstrukcja kompletnie odbiegała od zasad bieżącego konkursu. W listopadzie w 1947 roku zostaje on przeznaczony do wstępnych prób. 11 stycznia rok później zakończono testy. Karabinek Kałasznikowa wręcz zmiażdżył konkurencję, przede wszystkim swoją niezawodnością i prostotą konstrukcji. Tego dnia został on przyjęty do uzbrojenia radzieckich żołnierzy. Kolejnym wariantem tego karabinka stał się AK - 48, który do radzieckiej armii został przyjęty w 1949 roku. Trzeba również pamiętać że Automat Kałasznikowa nie miał być bronią celną, ponieważ tą rolę na polu walki pełniły karabiny SKS. Po wszystkim Michaił Kałasznikow został odznaczony Nagrodą Stalinowską pierwszego stopnia.

    KONSTRUKCJA I WERSJE

    Konstrukcja karabinka AK, jest mniej- więcej tak prosta jak konstrukcja karabinka AK i to właśnie dzięki jej prostocie ta broń jest aż tak rozpowszechniona na całym świecie:

    W skrócie wygląda to tak. Po naciśnięciu spustu odblokowany wówczas kurek uderza w iglicę, która z kolei uderzając w tak zwaną spłonkę umieszczoną na końcu naboju powoduje wystrzelenie pocisku z lufy, po czym część gazów prochowych powstałych przy wystrzale, cofa się bocznym otworem w lufie i tym samym cofa cały układ zamkowy, który dzięki sprężynie zwrotnej ładuje kolejny nabój i wyrzuca łuskę. Rzecz jasna wszystkie te czynności dzieją się w bardzo krótkim czasie

    Ciekawostki

    1. Michaił Kałasznikow nie był od zawsze projektantem broni strzeleckiej, zainteresował się projektowaniem podczas pobytu w szpitalu po bitwie o Briańsk, w której był dowódcą czołgu. Z niektórych źródeł wynika, że podczas rekonwalescencji słuchał on często skarg żołnierzy na wszelkie bronie, co dało mu już pewne doświadczenie.

    2. W 2013 roku, odnotowano, że AK jest na wyposażeniu wojsk i sił specjalnych w aż 106 krajach.

    3.Podobno w niektórych rejonach Afryki, Automat Kałasznikowa można kupić już za 30 dolarów, czyli przybliżoną równowartość 120 zł.

    Mity

    1. Często słyszy się, że konstrukcja Automatu Kałasznikowa jest bardzo silnie oparta o konstrukcję niemieckiego karabinka automatycznego Szturm Gewehr 44 - w skrócie StG44. Po pierwsze, zgadzam się z takim stwierdzeniem tylko częściowo, ponieważ Rosjanie rzeczywiście mogli przywłaszczyć sobie w przeszłości pewne technologie czysto niemieckie, ale szczerze wątpie, żeby AK, był odkalkowany na szturm gewehrze. Faktycznie, móże być w czymś podobny, ale różni się od niego w tych najważniejszych aspektach, jak na przykład w kalibrze, sposobie przeładowywania i ryglowaniu. Właściwie jedyne co go z nim łączy to wygląd zewnętrzny. Tak brzmi moje zwięzłe zdanie na ten temat. Spekulacje w tym wypadku są rzeczą oczywistą, choć zapewne nigdy nie dowiemy się całej prawdy.

    2. Drugi i zarazem ostatni dziś mit, mówi o tym, że pocisk wystrzelony z AK charakteryzuje się bardzo dużą przebijalnością. To prawda, jeśli mówimy o betonie czy drewnie, lecz postać rzeczy zmienia się gdy mówimy o strzelaniu do choćby lekkich osłon balistycznych, takich jak kamizelki kuloodporne. Wtedy przebijalność pocisku nie ma aż tak dużej wartości. Słyszano nawet o tak absurdalnym micie, że pocisk wystrzelony przez Automat Kałasznikowa potrafi przebić szynę kolejową, co oczywiście nie jest prawdą.



                                                                                                                                                                               Stawiar

     

    stawiar badge
    stawiar avatar
    記事を書きました Najlepsi Snajperzy w historii.
    7 years ago
    stawiar badge
    stawiar avatar
    記事を書きました Legenda Dzikiego Zachodu.
    7 years ago

    最近プレイしたもの

    World of Tanks

    World of Tanks is an online MMO game which allows players to take part in huge tank battles. A very important aspect of the game is the ability of cooperation since the victory depends not only on you but also on an entire party of allied tanks!It isn’t only a typical shooter, but in addition to that, a strategic game while the ...

    Pirate Storm

    Pirate Storm is an action packed browser game, that takes place on a sea full of islands to explore. The player embodies a pirate, whose task is to travel across the endless waters and to depart on a treasure hunt! Getting rich is an important aspect of this game. The player earns money by fighting monsters and other p...

    Desert Operations

    Desert Operations is among the most famous browser strategy games. Lead a country and develop it, in order to become a power. Make alliances with other players and together attack, declare wars and become invincible! Take care of your economy, develop your army in order to acquire even better units and defend yourself against ot...

    Hero Zero

    Batman, Ironman, Spiderman. Would you like to be just like them? Well, now it is possible! Make your own character and slowly, advance your goal. At the beginning, you’ll be doing missions in your neighborhood, just some mere trivialities like chasing away some nagging kids or searching a catnip for your neighbor’s k...

    Counter-Strike: Global Offensive

    CS:GO – there we have a worthy successor of the classic game “Counter-Strike”. Join a massive e-sport community. Play in one of two game modes (Classic Casual or Classic Competitive) or more dynamic – Demolition and Arms Race. Amazing graphics, great sound effects and an incredible realism (no weapon zoom...

    Crossout

    Crossoutは、黙示録的な世界に基づいたMMOアクションゲームです。それは有名なWar Thunderの作成者によって開発され、若干異なる表現で完全に新しくなっています。CrossoutがWargamingゲームやWar Thunderの他の真似だと思っているなら、あなたを驚かせるでしょう。Gaijinsは、以前の作品からいくつかの非常に重要な側面を変更しました。最も重要なことは、私たちが車両を改造できるという事実です!プレーヤーは、何千もの異なるコンポーネントの中から選択することができ、(そしてさらに!) 自分の四輪車の車両をゼロから作る事ができます。デフォルトの車両については忘れて、このゲームは本当に自動車とレゴの愛好家のためのものです!あなた...

    友達 (17)

    フォーラムでの活動

    スレッドリスト

    ベストコメント